Atopický ekzém
Možné vlivy:
- Dědičnost-vrozená dispozice
- sklon k atopii a tedy i k ekzemu se dědí z generace na generaci, jednotlivé příznaky se ale nemusí projevit nebo se mohou lišit – někdo v rodině měl např. astma, nebo sennou rýmu, dítě dědí dispozici k atopii, která se projeví v podobě ekzemu Děti s ekzemem mají vyšší riziko pozdějšího vzniku jiného atopického onemocnění, větši- nou astmatu nebo senné rýmy, často se příznaky dýchací a kožní střídají
- Strava
- může být alergie na různé potraviny, která se projevuje ve formě ekzemu nejčastěji- Kravské mléko-pozor! kojenecké mléko typu Sunaru, Nutrilonu, Hamilonu, atd je také z kravského mléka, proto je tak důležité, aby rizikové dítě (=to, které má v rodině alergii) bylo co nejdéle kojeno a nepřislo vůbec do styku s kravským mlékem. Pokud nemůže být kojeno, je vhodné použít hypoalergenní formuli- vždy za názvem mléka zkratka H. A. (=hypoalergenní) nebo při prokázané alergii na kravské mléko podávat spec. formuli Nutrilon pepti. Pozor! dítě se může alergizovat i přes matku, která pije kravské mléko!!! Vejce-zvláště bílek Ryby-obsahují histamin a histaminoliberatory (=látky podporující alergickou reakci) Dále pšeničná bílkovina, ořechy, mandle, rajčata, citrusy, kakao, čokoláda Přesný průkaz alergenu je velmi obtížný, negativní výsledek alergologické testace nezna- mená, že dítě přesto nemůže být na daný alergen alergické!!! Kožní ani krevní testy nejsou vždy dostatečně průkazné, nejlepší je tzv. vylučovací dieta (vyloučením dané potraviny dojde ke zlepšení ekzemu, znovuzavedením opět ke zhoršení) Velkým problémem se stávají různé potravní doplňky (označené jako E a číslo), dále bar- viva a v neposlední ředě může ekzem zhoršit i cukr a sladkosti!!!
- Neuvážlivé použití antibiotik a chemoterapeutik celkově snižuje imunitu a navíc ničí důležitou střevní mikrofloru, což také může ekzem zhoršovat
- Ekzem zhoršuje i sekundární osídlení kůže škodlivými bakteriemi (větš. zlatý Stafy- lok), nebo viry a plísněmi.
- Zevně působící alergeny-prach, roztoči, plísně vnější i vnitřní, zvířecí srst a výměšky (nejhorší ze zvířat je kočka a ptactvo), pyly, atd
- Další zevní dráždivé podněty-saponáty, mýdla, prací a čisticí prostředky, máchadla, desinfekční prostředky, chlor v bazenech, kontakt s vlnou, s pískem, hlínou, prachem (zde pozor na výběr vhodného povolání-nevhodné např. kadeřnice, automechanik, atd) Ekzem se také může zhoršovat přílišným mytím nebo koupáním a zvýšeným pocením A dále změnami klimatu-většinou dochází na jaře a na podzim ke zhoršení, v létě ke zlepšení ekzemu.
- Důležitý vliv hraje i celkový psychický stav-ke zhoršení dochází při stresu např. před zkouškami, nepohoda a hádky v rodině, rozvod rodičů, úmrtí blízkého člena v rodině nebo i zvířecího miláčka, dále je patrný vliv hormonální-např. u dívek před menstruací. Obecně dochází ke zhoršení již vymizelého ekzemu v období dospívání.
Projevy ekzemu
(Začátek ekzemu může být v jakémkoliv věku, nejčastěji již mezi 2. -3. měsícem věku dítěte. )
Dělení:
- kojenecká forma-výsev růžových nebo červených pupínků, které často splývají ve větší plošky hlavně na obličeji-tváře, okolo uší, čelo, často dojde k rychlému rozšíření po celém těle, ekzem mokvá a výrazně svědí-dítě je neklidné, škrábe se, hlavně když je nahé nebo po zahřátí v posteli, nebo se jen „šoupe“ o podložku, často si kůži rozškrábe až do krve a může dojít k sekundární infekci.
- forma batolat a předškolních dětí-během 1. -2. roku věku se vyrážka přesunuje hlavně do jamek loketních a podkolenních, dále okolo krku, na zápěstích, nártech a pod hýžděmi, v obličeji je nyní spíše na očních víčkách, okolo úst , v ústních koutcích. Kůže je již chronicky změněna-tzv. lichenifikována-je suchá, hrubá, tuhá, rozpraskaná, olupuje se, často rozškrábaná v důsledku svědění. S věkem se projevy poněkud mírní, asi u poloviny dětí do 4 let věku může ekzem zcela vymizet!!! Mohou zbýt pouze bělavé skvrny na kůži (zejm. po opalování)
- forma dospívajících a dospělých-ekzem je většinou okolo očí a úst, méně v ohbích. Zejména na krku dochází k hnědavému zabarvení ekzemu (jakoby „špinavý“ krk). Většinou se v této době projeví i jiné formy atopie-senná rýma nebo jiná alergická rýma, astnma bronchiale, a jiné.
Často mohou být projevy ekzemu jen lokalizované - jen v ústních koutcích
- prasklinky za ušima
- oční víčka
- bříška prstů na končetinách
Komplikace ekzemu
- druhotná infekce-většinou zlatým Stafylokokem-dochází ke hnisání, mokvání, vzniku žlutých stroupků, puchýřků, boláků. Nebezpečná je infekce virem oparu (=herpes)-vznik mnohotných puchýřků, jde o velmi závažný stav!!! Při generalizovaném ekzemu může být zvýšená teplota, zvětšené uzliny.
- výrazné svědění vede k neklidu, plačtivosti, nesoustředěnosti, nepozornosti, dítě je protivné a nevyspalé, což se může projevit i zhoršeným prospěchem ve škole, což vyvolává stres, který dále projevy ekzemu zhoršuje, dítě se navíc za ekzem může stydět-vzniká tak začarovaný kruh!!!
Průběh a prognoza
(Průběh - nevyzpytatelný; Prognoza - nejistá)
Neznáme přesnou příčinu, proto ekzem nemůžeme bohužel dosud vyléčit.Můžeme se ale pokusit ho léčit-zmírnit projevy a navodit klidový stav. Průběh je většinou dlouhodobý-někdy i měsíce až roky, často má měnlivý charakter-střídají se období téměř bez ekzemu s obdobími nového vzplanutí. Střídání je pro tuto chorobu typické!! U téměř 90 % dětí ekzem v budoucnu vymizí, může se ale objevit nový příznak atopie-senná rýma, jiná alergická rýma, opak. alergické záněty vedlejších dutin, bolesti krku, astma bronchiale, atd. Neexistuje zázračný lék, je třeba postupovat přísně individuálně a zkusit všechny prostředky, třeba i „babské rady“, homeopatii, bylinky, hypnozu. Nejdůležitější je trpělivost (jak básník praví-ta růže přináší…) a pečlivé pozorování-co všechno může mít na zhoršování ekzemu u daného dítěte vliv!!!
Léčba:
Zevní
- Promašťování
Obecně je kůže ekzematika velmi suchá-svým postižením ztrácí pokožka velké množství vody, je proto nutno dalšímu úniku vody kůží bránit a je nutno kůži neustále promazávat neutrálními mastnými mastmi - i mnohokrát denně a neúnavně. Je třeba postupovat přísně individuálně a vyzkoušet více mastí a z nich vybrat tu, která danému dítěti nejvíce vyhovuje. Namátkou - obyčejná modrobílá Indulona, nebo Indulona s měsíčkem- nesolené vepřové sádlo
- bílá vaselína, masťový základ-ung. leniens
- Lipobase, Linola fett mast, Wolf basis creme a další Výborné výsledky mám s krémy Lipoderm omega a Exomega – jedná se o přípravky s přídavkem omega nenasycených mastných kyselin a event. ovesných klíčků (jedna z teorií říká, že ekzematik má defektní enzym, který tyto nenasycené mastné kyse- liny vyrábí v těle, proto dodáním můžeme stav ekzemu zlepšit)
- Hojivé masti
Mimoto se používají různé hojivé masti-zde je nutno postupovat opět přísně individuálně a po dohodě s lékařem, mnohdy trvá i několik měsíců, než se vybere vhodná mastička, která ekzem zlepší a co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. Namátkou dehtové masti, masti s přídavkem endiaronu, Holtova nebo Ondřejova mast, krémy nebo mléka s ureou, atd - Hormonální masti
Zvláštní kapitolou jsou „zázračné“ hormonální masti nebo krémy (=obsahují kortikoidy) Zázračné v tom, že po jejich aplikaci se ekzem většinou zlepšuje, ale ze zkušenosti vím, že po jejich vysazení se opět objeví, navíc chronickým používáním dochází k dalšímu poš- kození pokožky nebo ekzem vymizí, ale objeví se jiný příznak atopie-např. astma. Proto při jejich aplikaci postupujte velmi obezřetně a vždy po dohodě s lékařem!!! - Koupele
Obecně pokud koupel vadí, je lépe dítě moc nekoupat, pouze krátkodobě osprchovat a ručníkem pokožku nedřít pouze ho přikládat!!!
Obecně při koupeli používat mýdlo jen zřídka a ještě speciální-hypoalergenní mýdla typu např. Sebamed, spec. Mýdlo A-sun , výborné je i obyčejné mýdlo jádrové „s jelenem“ Jinak k celkovému promaštění dobře poslouží tzv. olejové koupele-speciální hydrofilní oleje od aromaterapeutické firmy Hadek, nebo z lékárny např. Balmandol, Linolla Fett Olbad, Balneum Hermal, atd, mnohdy postačí i obyčejný rostlinný olej rozmíchaný v troše mléka. A také „babské rady“:
Koupel z pšeničných otrub-1/4 litru otrub povařit 10 minut asi ve 3 litrech vody a poté přecedit do vaničky a dítě vykoupat bez mýdla!!!
Koupel z ovesných vloček a oleje-vařit asi 10 min 1 litru ovesných vloček ve vodě, poté rozmixovat se 3-5 lžícemi kvalitního rostlinného oleje (slunešnicový, olivový, mandlový) Směs přes síto přidat do vaničky a dítě vykoupat bez mýdla!
Koupel ve škrobu-asi menší hrstičku obyčejného bramborového škrobu rozmíchat ve vaničce s vodou a dítě vykoupat bez mýdla, škrob se nevaří!!!
Koupel ve vodě s přídavkem kozího mléka nebo kozí syrovátky-asi 1-1 litr na vaničku Koupel v odvaru ze silného černého čaje nebo dubové kůry.
Koupele v soli z mrtvého moře nebo v melase.
Koupele je vždy nutno provádět dlouhodobě minimálně měsíc!
A nakonec několik osvědčených bylinek pro zevní použití-viola tricolor, svízel, dvojzubec trojdílný, dubová kůra, lpuch, nať tymianu, jehlice trnitá, a jiné
Výrazné svědění lze snížit koupelí v odvaru z dubové kůry nebo silného černého čaje s přídavkem máty peprné.
O bylinkách se vždy poraďte s dobrým bylinkářem nebo osvíceným lékařem
Není od věci, zejména pokud ekzem mokvá používat vysíchavé obklady-odvar z dubové kůry, silného černého čaje, slabý roztok hypermanganu, Jarischův roztok, atd nejlépe po dohodě s lékařem.
Obecně platí:
SVĚDĚNÍ
k potlačení svědění doporučuji:
- na mokré (=mokvavé) mokré (=obklady)
- Na suché (=zhrubělá suchá pokožka) mastné (krémy, oleje, masti)
- koupele v dubové kůře nebo silném černém čaji a s přídavkem máty peprné
- přikládání chladných obkladů nebo ledových polštářků
- nutno dítěti nakrátko ostříhat nehty a není li jiného zbytí na noc dát slabé bavlněné rukavičky na ruce, dříve se ruce vyvazovaly, aby se dítě neškrábalo
- podat antihistaminika (viz dále)
Vnitřní
- preparáty zlepšující střevní mikrofloru-např. Lactobacilus, Enterococus, Hylak forte, atd nutno používat dlouhodobě minimálně 3-6 měsíců
- preparáty dodávající do těla nenasycené omega mastné kyseliny, které jsou nutné pro sprá- vnou stavbu a funkci pokožky – olej z pupalky dvouleté nebo brutnáku lékařského
- vhodná dieta s vyloučením alergizujících potravin a potravin, které ekzem zhoršují mezi nejrizikovější potraviny patří-kravské mléko, kakao, čokoláda, všechny druhy oříšků, mandle, ryby, uzeniny, potraviny bohaté na umělá barviva, sladidla a stabilizátory (výrazně barevné cukroviny a limonády), v neposlední řadě vadí bílý cukr a sladkosti
dúležitý je dostatečný přívod vitaminů a stopových prvků-hl. vit A, E, D, zinek a křemík - podání antihistaminik-léků potlačujících alergickou reakci a zmírňujících svědění
je jich dnes na trhu celá řada-namátkou Zyrtec, Zodac, Claritine, Loratadin, Fenistil, Protazin, Dithiaden, atd…
Nejnovější výzkumné práce nabádají, aby se tyto preparáty podávaly dlouhodobě, neboť se tím snižuje riziko pozdějšího vzniku astmatu!!! - mnohdy je třeba vyzkoušet i tzv. “alternativní metody“, neboť ekzem může být velmi úporný homeopatika-zde nutno přistupovat přísně individuálně a vždy po poradě s lékařem – homeo- patem, nezřídka dochází zpočátku léčby ke zhoršení příznaků a je třeba vydržet a neaplikovat současně hormonální masti!!! bylinky ve formě různých čajů a nálevů-opět postupovat přísně individuálně a po poradě s bylinkářem a lékařem ze směsových preparátů např. Elixír Dermasan od firmy herba Vitalis-který obsahuje bylinky na čistěníé krve a povzbuzení vylučovacích orgánů (více viz dále-celostní pohled na ekzem)
Další nutná režimová opatření
- zvláště při svědění dbát na krátce ostříhané nehty
- důsledně se vyvarovat pobytu v zakouřeném prostoru (vadí i to, když se tzv. kouří jen v kuchyni!!!, dítě přece musí někde jíst a stačí pravidelný pobyt 2xdenně v zakouřené kuchyni, aby se ekzem zhoršil!!!)
- vyvarovat se pobytu v prašném prostředí, znečistěném prostředí, vyvarovat se alergenů-pyly, prachy, plísně, roztoči, potraviny , atd
- Vyloženě nevhodné je domácí zvíře v bytě ekzematika!!! a nejhorší jsou kočky, psi a ptactvo!!!
- při domácím úklidu, kdy se víří prach, by měl ekzematik být mimo domov a upravit byt tak, aby se co nejvíce používal úklid „na mokro“ – místo koberců spíše linoleum nebo plovoucí podlahy, co nejméně záclon a závěsů, co nejméně plyšových hraček, na nichž se ukládají prach a roztoči
- používat pokud možno jen bavlněné prádlo, pozor na vlnu!!!, vše co nejméně barevné, nejlépe jen bílé, co nejčastěji měnit a prát lůžkoviny (roztoči!)
- Oblečení z prodyšných materiálů a neoblékat příliš-zapocení ekzem a svědění zhoršují
- používat pokud možno speciální prací prášky pro alergiky, nejlépe na spodní prádlo použít jen čisté mýdlové vločky, nepoužívat máchadla! a prádlo co nejvíce máchat jen ve vodě
- mnohým ekzematikům pomáhá přímořský pobyt vždy na co nejdelší dobu, min. 14 dní a slunce nebo v zimě třeba horské sluníčko, ovšem jen v rozumné míře!!!
- pozor na koupání, zvl. koupání v chlorované vodě bazenů může zhoršovat!!!
- pozor na vhodný výběr budoucího povolání-zcela nevhodná jsou povolání, kde dochází ke styku s dráživými látkami-kadeřnice, automechanik, pekař, zdr. sestra, atd
Další možnosti:
- kineziologie-metoda One brain
- hypnoza
- akupresura nebo akupunktura
- reflexní masáž …
Celostní pohled na atopický ekzem
Lidský organismus je otevřený systém-přijímá různé signály z vnějšího prostředí-příjem potravy, dýcháním přijímáme vzduch a kyslík, ale i různé škodliviny, působí na nás různé zevní vlivy jako počasí, příroda, zvířata, rostliny, lidé a jejich obtíže, hádky, stres…
Organismus zpracovává i signály z vnitřního prostředí-např. vliv různých hormonů a psychiky. Aby byla zachována přirozená rovnováha, (a organismus neodumřel) dochází ke zpracovávání těchto signálů a následně k vylučování odpadních a nepotřebných látek event. dalších signálů do vnějšího prostředí. Potravu a s ní i různé škodliviny-zpracováváme v trávicím traktu-trávíme a následně vstřebáváme do krve, z těchto základních látek pak v těle budujeme další látky potřebné pro život a stavbu těla.
Naším mozkem a psychikou zpracováváme různé psychické vlivy-láska, nenávist, zloba, pláč, stres , atd. Dýcháním přijímáme vzduch a kyslík nutný pro život (a také různé škodliviny), zároveň vylučujeme nepotřebný oxid uhličitý. K tomu, aby nedocházelo k zanesení a poškození organismu odpadními látkami a různými škodlivinami, nám slouží různé vylučovací orgány a systémy.
Mezi nejhlavnější patří:
- Játra= chemická továrna těla, zpracovávají a odstraňují různé škodliviny, vylučují ve formě žluči do střeva a ven z těla stolicí
- Ledviny-vylučují močí další odpadní látky a škodliviny (také léky a drogy. . )
- Plíce-vylučují vydechovaným vzduchem nepotřebný oxid uhličitý i jiné látky
- Kůže-vylučuje ve formě potu
- Z duchovního hlediska i oči vylučují formou slz-že pláč uvolňuje stres je všeobecně známo a člověku se uleví…
Pokud hlavní vylučovací orgány nestačí vylučovat toxické látky z těla ven, organismus si pomůže tím, že začne vylučovat jinak, např. přes kůži-vzniká ekzem.
Kdy dochází k funkční nedostatečnosti vylučovacích orgánů?
(Často jde jen o velmi drobné odchylky, které nelze klasickými medicínskými metodami zjistit-např. funkční nedostatečnost jater-ale jaterní testy jsou zatím normální)
Modelové situace:
- vylučovací orgány jsou plně funkční a zdravé, ale přísun škodlivin je tak velký, je nestačí vše zpracovat
- vylučovací orgány mají drobnou funkční odchylku (např. danou geneticky)a i běžné množství toxických látek nestačí dostatečně zpracovat
V obou případech se tyto škodliviny shromažďují v těle a organismus se pak brání-tyto škodliviny vylučuje např.
- kůží-vzniká ekzem, zvýšené pocení a zápach
- přes plíce a dýchací trakt-sliznice začnou produkovat zvýšené množství hlenů, začne být citlivý na různé mikroorganismy a vzniká zánět-rýma, dutiny, nosohltan, průdušky, plíce
- přes střeva-vzniká průjem, zvracení
- atd
Používáním „zázračných“ hormonálních kortikoidních mastí ekzem zdánlivě vymizí, ale my daný problém s vylučováním škodlivin vlastně jen „zatlačíme zpět do těla“ a to si pak může najít jinou cestu, jak organismus vyčistit.
Takže, přestaneme-li poté kortikoidní masti používat, v lepším případě se ekzem znovu objeví (organismus se čistí opět jen přes kůži), v horším případě může vzniknout alergická chronická rýma nebo astma bronchiale (čistění přes plíce a dýchací trakt) nebo např. přes trávicí trakt-žaludeční vředy, dráždivý tračník, opak. zvracení nebo průjem…
Z výše uvedeného pak vyplývá, že pokud se o naše tělíčko budeme alespoň trochu starat-nebudeme ho příliš zásobovast škodlivinami zvenčí (kouření, alkohol, léky, uzeniny, bílý cukr, potravní aditiva a barviva, různé alergické a toxické látky) a zároveň podpoříme vylučovací orgány-vhodně je nastimulujeme, aby optimálně pracovaly např. vhodnými bylinkami, potravními doplňky nebo homeopatiky-naše obtíže by měly postupně vymizet!!!
Je to namáhavý a dlouhodobý proces, protože člověk je „prevít“ a dokud mu „neteče do bot“ nic pro sebe nedělá, a většinou to nejchutnější je zároveň to nejméně zdraví prospěšné…a navíc je člověk od přírody líný a snaží se vše vyřešit rychle nějakou „zázračnou pilulkou“, aby se pokud možno co nejméně musel namáhat…po určité době ale zjistí, že není rychlých a jednoduchých řešení a že si musí pomoci hlavně sám (protože ta jediná pomocná ruka začíná na konci mé vlastní paže) a vynaložit k tomu nezměrné vlastní úsilí, aby v dálce zahlédl to malé světýlko naděje …